Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Η Microsoft επιστρέφει στην ODBC

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Antonios Chatzipavlis στις 06-09-2011, 21:09. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-09-2011, 20:00 67101

    Η Microsoft επιστρέφει στην ODBC

    Δεν ξέρω πόσοι το αντελήφθησαν, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα βγήκε ανακοίνωση από τη Microsoft (και πιο συγκεκριμένα από την ομάδα του SQL Native Client) που δήλωσε ότι η εταιρία αποφάσισε να επικεντρωθεί στην ODBC και σταδιακά να εγκαταλείψει την OLEDB. Αυτό αφορά σε πρώτη φάση τον SQL Native Client, αλλά λογικά θα επεκταθεί σύντομα και στα υπόλοιπα κομμάτια που βασίζονται στην OLEDB – μέχρι στιγμής καμία ανακοίνωση για αυτά.

    Αν και ακούστηκαν μερικά παράπονα για αυτή τη στροφή, κυρίως από αυτούς που χρησιμοποιούν OLEDB επί του παρόντος, θεωρώ ότι η αλλαγή καλώς έγινε: η ODBC χρησιμοποιείται από όλες τις πλατφόρμες για επαφή με τον SQL Server και είναι ευρύτατα διαδεδομένη σε αντιδιαστολή με την OLEDB που χρησιμοποιείται μόνο από Windows. Οπότε δεν έχει νόημα για τη Microsoft να συντηρεί δύο τρόπους επαφής με τη βάση όταν κάνουν ουσιαστικά το ίδιο πράγμα, ειδικά μάλιστα με την έλευση του Cloud. Η μόνη ένσταση θα μπορούσε να είναι το performance, αλλά σύμφωνα με τα όσα λένε οι ειδικοί της Microsoft που το εξέτασαν, η ODBC υπερτερεί της OLEDB – αντίθετα με την κοινή πεποίθηση.

    Περισσότερες λεπτομέρειες από την επίσημη ανακοίνωση μπορείτε να βρείτε και εδώ: http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/sqldataaccess/thread/e696d0ac-f8e2-4b19-8a08-7a357d3d780f

    Πηγή: BlueMind

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  06-09-2011, 20:04 67102 σε απάντηση της 67101

    Απ: Η Microsoft επιστρέφει στην ODBC

    Αααα, οπότε μάλλον εμένα μου φαίνεται ότι κάθε φορά που χρησιμοποιώ ένα ODBC και ένα OLEDB provider για την ίδια βάση, ο ODBC βγαίνει τουλάχιστον 2 φορές πιο αργός ... τουλάχιστον.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-09-2011, 20:16 67103 σε απάντηση της 67102

    Απ: Η Microsoft επιστρέφει στην ODBC

    Παναγιώτης Καναβός:
    Αααα, οπότε μάλλον εμένα μου φαίνεται ότι κάθε φορά που χρησιμοποιώ ένα ODBC και ένα OLEDB provider για την ίδια βάση, ο ODBC βγαίνει τουλάχιστον 2 φορές πιο αργός ... τουλάχιστον.

    Είσαι γκρινιάρης το ξέρεις;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  06-09-2011, 20:47 67105 σε απάντηση της 67103

    Απ: Η Microsoft επιστρέφει στην ODBC

    Να σου πω την αλήθεια, ODBC για SQL Server δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Για άλλες βάσεις όμως, οι ODBC drivers είναι πάντα πολύ πιο αργοί από τους αντίστοιχους OLEDB, ιδίως αυτούς που δίνει η Microsoft. Τώρα, μπορεί η MS να γράφει πολύ καλύτερους drivers από τις ίδιες τις εταιρείες (που είμαι σίγουρος).
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-09-2011, 21:09 67106 σε απάντηση της 67103

    Απ: Η Microsoft επιστρέφει στην ODBC

    Μην βιάζεστε να πείτε τίποτα. Υπάρχει μεγάλη κουβέντα στην κοινότητα τον SQL MVPs για αυτό............................

    Με ακούσατε εμένα τόσο καιρό να έχω πει κουβέντα; Θα το είχα ήδη blogari.............Stick out tongue


    Antonios Chatzipavlis

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems